Burun yüzün merkezi görevi görür. Gözleri, yanakları ve diğer yüz özelliklerini tamamlamalıdır. Ancak burun diğer yüz hatlarıyla orantısız görünüyorsa bu sorunu tedavi etmek için burun estetiği yapılabilir. Hasta , burnunun işlevselliğini bozmadan yeniden şekillendirmek için rinoplasti ameliyatı geçirebilir . Öte yandan burun estetiğinden vazgeçmek isteyenler için ameliyatsız burun estetiği de mevcuttur.

Ameliyatsız Burun Şekillendirilebilir mi?

Buruna ameliyat gerekmeden yeniden şekil vermek için dermal dolgu maddeleri kullanılabilir. Yüz dolgularının çoğu vücudun ürettiği hyaluronik asit (HA) içerir. Araştırmalar, HA jel enjeksiyonlarının ameliyatsız burun yeniden şekillendirmesi için uygun bir seçenek sağlayabileceğini gösteriyor. Ayrıca bu enjeksiyonların hastalarda rinoplasti sonrası küçük kusurları düzeltebildiğini de gösteriyor.

Ameliyatsız Burun Estetiği ile Burnun Hangi Bölgeleri Tedavi Edilebilir?

Ameliyatsız olarak burun estetiği aşağıdaki sorunlardan herhangi birini tedavi etmek için kullanılabilir:

  • Burunda çarpmalar
  • Burun ucunun sarkması
  • Soğanlı burun ucu
  • Frontal asimetri

Burnun ucu, yanları ve köprüsü tedavi edilebilir. Enjekte edilebilir maddeler burnun herhangi bir bölgesine uygulanabilir ve şeklini değiştirmek için kullanılabilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nasıl Olur?

Geleneksel bir rinoplasti kıkırdakların yeniden şekillendirilmesini içerirken, bunun ameliyatsız versiyonu enjekte edilebilir tedaviler gerektirir. Dolgu öncesinde hastanın burnuna topikal anestezi uygulanabilmektedir. Anestezi, hastanın dermal dolgu maddesi enjekte etmek için kullanılan iğneden dolayı hiçbir acı hissetmemesini sağlar.

Enjeksiyonlar burun çevresine ve burun köprüsüne yapılabilir. İşlem sırasında hasta burunda hafif bir sıkışma veya baskı hissedebilir. Ameliyatsız burun estetiği işleminin tamamı 15 ila 45 dakika arasında tamamlanır. Tedavi sonrasında hasta normal aktivitelerine devam edebilir.

Ameliyatsız Burun Şekillendirmenin Faydaları Nelerdir?

Burun kıkırdağını ameliyatsız yeniden şekillendirmek, hastaların yüz görünümlerini cerrahi bir işlem sırasında gerekenden daha kısa sürede iyileştirmelerini sağlar. Ayrıca ameliyatsız burun şekillendirmenin komplikasyon riski ameliyata göre daha azdır.

Ameliyatsız Burun Estetiğinin Sonuçları Ne Kadar Sürer?

Burun dolgusu sonuçları geçicidir. Kullanılan enjekte edilebilir maddeye ve diğer faktörlere bağlı olarak değişirler. Bir çok hastanın dokuz ila 12 ay süren ameliyat olmadan  burun estetiği sonuçları bildirdiğini gösterdi. Nadir durumlarda, hastalar ilk tedaviden 24 ay sonra cerrahi enjeksiyonlar olmadan burnun yeniden şekillendirilmesine ihtiyaç duymadı.

İdeal Dudak Şekli Nasıl Olmalıdır?

Ankara’da Burun Estetiği İle Hangi Sorunlar Çözülebilir?