Kemerli burunları olanlar, bundan dolayı çok fazla sıkıntı duyabilirler. Fakat bu duruma müdahale edilerek düzeltilebilmesi mümkündür.  Kemerli burun ameliyatları acı ve ağrı yaşamaması amacıyla genel anestezi altında yapılmaktadır. Eğer hastanın görünümünden rahatsız olduğu kısım 4-5 mm’den fazla ise burun estetiği doktoru törpüleme işlemi uygular. Törpüleme işlemi için kemik makasları ve cihazları kullanıp bu işlemi genel anestezi altında gerçekleştirdiği için hasta ağrı ve acı yaşamaz.

Kemerli Burun Ameliyatı Süresi

Kemerli burun estetiği genellikle 1.5-2 saat süren basit bir ameliyatdır. Hastanın burnundaki kemer görünümü ne kadar fazla ise ameliyat süresi de doğru orantılı olarak artacaktır. Hastaların kafalarında törpüleme sonrası burun yapısıyla ilgili soru işaretleri olabilir. Törpüleme sonrasında fark edilir bir şekilde burnun altında boşluk oluşursa burun estetiği doktoru bu boşluğu doldurur veya burnu hastanın onayıyla daraltır. Kemiklerin geri kalanı da tıraşlanarak işlem sonlanır.

Kemerli Burun Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Kemerli burun estetiği ameliyatının başarılı bir şekilde tamamlanmasından sonra bakım yapılması oldukça önemlidir. Ameliyat zorluk derecesine bağlı olarak yara izlerinin geçmesi için bir zaman gerekir. Söz konusu zaman gelene kadar ise ameliyat yara izi kalacaktır. Hastaların bakımına ve ameliyata bağlı olarak yara izleri; yaklaşık iki hafta ile iki ay içerisinde kendiliğinden onarılır. Bu süre aralığından izlerin ortadan kaybolduğu görülecektir. Ancak burunda ve yüzün diğer bölgelerinde şişlik halinin devam etmesi sonucunda yara izleri daha belirgin olabilir.

Burun Estetiğinin Başarısını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Başarılı  burun estetiği ameliyatı için birtakım koşulların nitelikli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

  • Alanında uzman ve tecrübeli bir doktor seçimi
  • Ameliyat planlamasının kesin çizgiler ile oluşturulması
  • Ameliyatın gerçekleştirileceği ortamın sterilizasyonun tamamlanmış olması
  • Ameliyatı gerçekleştirirken ekipmanların donanımsal özelliklerinin yeterliliği
  • Ameliyat sonrası burun bakımının nitelikli bir şekilde yapılması
  • Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde doktor önerilerine eksiksiz bir şekilde uyulması
Burun estetiğinde yaş

Burun estetiğinde yaş

Estetik Burun Ameliyatında Yaş Limiti Var Mıdır?

Burun ameliyatında yaş sınırı,  yapılacak operasyon sadece estetik amaçlı yapılıyorsa değişir. Çünkü bireyin kemik gelişimini tamamladığı ergenlik dönemi sonunda (kızlarda 18 erkeklerde 20 yaş) elektif (zorunlu olmayan) bu operasyonlar için en erken operasyon zamanı olarak kabul edilir. İleri yaşlarda genel durumun stabil  normal olduğu en ileri yaşlarda bile bu operasyonlar gerçekleştirilebilir. Ayrıca kazalar sonucu bozulan burun anatomisi, estetik  beklentiler göze alınarak en erken zaman da yapılır. Mümkünse acil olarak düzeltilmelidir.