Burun estetiğinde yaş  sınırı için hastanın belirli bir yaşa gelmesi gerekmektedir. Hastanın kemik ve kıkırdak gelişiminin tamamlanması için belirli bir süreye ihtiyaç vardır. Burun gelişimi kadınlarda, erkeklere göre erken tamamlanır. Vücut gelişimi de aynı şekilde gerçekleşir ve erkeklerde boy ve yüz ve burun uzaması 18 yaşına kadar sürer. Ancak kız çocuklarında genellikle 16 yaşında büyüme durur. Bu nedenle kız çocuklarında 16 yaşından sonra, gerekli görüldüğü takdirde burun ameliyatı yapılabilir ama erkek çocuklarında bu yaş sınırı 18’dir. Genelde kız çocuklarında gelişim daha erken başlayıp daha erken bittiğinden kız çocuklarında kimi zaman 16 yaş da ameliyat için uygun olabilmektedir.

Burun Estetiği 18 Yaş Altı İçin Mümkün müdür?

Vücut gelişmeye devam ederken burun estetik ameliyatı olmak sakıncalıdır. Diğer yandan burun estetiği alt yaş sınırlaması için istisnalar bulunmaktadır. Estetik kaygının görülmediği kırık, travma ve doğuştan gelen rahat nefes alamama gibi problemler neticesinde, birey gerekli yaşa erişmemiş olmasa bile doktor onayının ardından burun estetik ameliyatı olabilmektedir. Bu tarz durumlarda burun ameliyatı yaşı ikinci plana atılır. Netice olarak ‘Burun estetiği kaç yaşından sonra yapılır?’ sorusunun yanıtı hem duruma hem de cinsiyete bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı İçin Üst Yaş Sınırı Nedir?

Estetik burun  ameliyatı için üst yaş sınırı ile ilgili de bilgi verebiliriz. Yaş almış bireyler için burun ameliyatı üst yaş sınırı 45-50 yaştır. 45 yaş ve sonrasında ameliyat olmak isteyen kişilerin ciltlerinde elastikiyet azalacaktır. Bundan dolayı elastikiyeti azalmış olan ciltte burun ameliyatı iyileşme süreci yavaşlayacaktır. Ayrıca iyileşme istenilen düzeyde olamayacaktır. Bu nedenle 45-50 yaş üstü bireylerde burun ameliyatı önerilmemektedir. İleri yaş hastalar için detaylı muayene sonrası karar vermek en doğru yöntem olacaktır.

Erken Yaş da Estetik Operasyona Sıcak Bakmama Nedenleri Nedir?

Bir çok estetik ameliyat erken yaş da yani 18 yaş altında doktorlar tarafından önerilmemektedir. Gençlerin henüz fiziksel gelişimlerini tamamlanmaması nedeniyle yapılacak olan işlemler sonucu, uzun sürede elde edilecek ve ideal bir sonuca ulaştıracak sonucu elde etmenin zor olmasıdır. Ayrıca bu yaştaki gençlerin henüz ruhsal olgunluğa erişmemiş olmaları, ruh hallerinin inişli çıkışlı olması ve beden algılarının da sürekli değişmesi, çok önemli bir nedendir. Geriye dönmenin imkansız olduğu estetik ameliyatından sonra, gencin sonucu nasıl karşılayacağını kestirmek zordur. Genellikle gençler, bu dönemde abartılı tepki verebilir ve sonuçtan memnun kalmaya bilirler.