Hiçbir burun birbirine benzemez ve çok çeşitli şekil ve boyutlarda olabilirler. Burnunuzun görünümünden memnun değilseniz, rinoplasti olarak da bilinen burnu yeniden şekillendirme ameliyatını düşünüyor olabilirsiniz. Burun estetiği ameliyatı için araştırmaya başladığınızda, karar vermenize yardımcı olacak burun şekilleri fark etmeye başladığınızı görebilirsiniz.

Yeni Burnunuzun Nasıl Görünmesini İstersiniz

Uzman burun estetiği cerrahlarımızın sizinle birlikte istediğiniz sonuca ulaşacak bir tedavi planı oluşturabilmesi için hastalarımızı, burunlarının nasıl görünmesini istediklerine dair görsel örnekler getirmeleri konusunda teşvik ediyoruz. Nasıl yardımcı olabileceğimizi görmek için iletişime geçin. Aşağıda çok sayıda farklı burun şekli bulunmaktadır:

Burun Şekilleri

Bombeli Burun Ve Bombeli Burun Ucu

Yuvarlak burun, burun ucunun yuvarlak ve geniş olduğu, genellikle burnun veya burun ucunun orantısız görünmesine neden olduğu yerdir. Şişkin burun ucunun küçültülmesi sıklıkla burun ucundan kıkırdağın çıkarılmasını ve kalan kıkırdağın yeniden şekillendirilmesini içerir.

Kalkık Burun

Kalkık burun genellikle görünüşte küçüktür ve adından da anlaşılacağı gibi çok hafif kalkıktır. Bu burunda sıklıkla köprünün ortasında hafif bir çukuru vardır. Bu genellikle istenen bir burun şeklidir. Ancak bazı hastaların kalkık burunları düzeltmek istedikleri daha belirgin bir eğriye sahip olabilir.

Düğme Burun

Kalkık bir buruna çok benzer. Ancak daha yuvarlak olma eğilimindedirler ve sıklıkla daha kalkıktırlar. Böylece burun delikleri genellikle yüzün ön profilinden bakıldığında görülebilir. Kalkık burunlu hastalar, burnun ucunu aşağıya indirmek ve burnu uzatmak için rinoplasti ameliyatı arıyor olabilir.

Düz Burun

En çok düz köprüsü ve dar burun delikleri ile tanınır. Topak veya tümseklerin olmaması nedeniyle çok tercih edilen bir burun şeklidir. Genellikle hastaların referans fotoğrafları getirdiklerinde cerrahlarıyla paylaştığı burun şeklidir. Düz burunlu, yüzleriyle daha orantılı olması için burun boyutunu küçültmek veya ucunu küçültmek amacıyla rinoplasti operasyonuna başvuran hastaları da sıklıkla görüyoruz.

İnişli çıkışlı / Çarpık Burun

Engebeli veya çarpık bir burun genellikle yaralanmanın sonucudur. Ancak aynı zamanda kıkırdağın aşırı büyümesi gibi kalıtsal faktörler nedeniyle doğumdan itibaren de mevcut olabilir. Burun bir tarafa doğru kaymış gibi görünebilir veya belirgin tümseklere sahip olabilir. Çarpık veya inişli çıkışlı bir burnun düzeltilmesi, yalnızca burun rekonstrüksiyonunda uzmanlaşmış deneyimli bir cerrah tarafından yapılması gereken karmaşık bir yeniden yapılandırma işlemidir.

Aşağıya Eğimli Uç

Kartal burun genellikle aşırı belirgin ve uca doğru hafifçe bükülmüş bir köprüye sahiptir. Bu burunlu kişiler genellikle burun ucunu yukarı kaldırmak veya burun köprüsündeki aşırı çıkıntılı tümseği kaldırmak için rinoplasti ameliyatına başvururlar. Ancak bu burun şekli erkek hastalarda arzu edilen bir görünüm olarak görülebilmektedir.

Gaga burun

Şahin burnu şekli burnuna benzer. Ancak genellikle daha ince bir köprüye ve  sivri bir uca sahiptir. Şahin burunları genellikle kavislidir ve bu da ona şahin gagası gibi kancalı bir görünüm verebilir ki bu da çoğu zaman hastaların bundan hoşlanmadığı şeydir. Bir rinoplasti ameliyatı burnun pürüzsüzleştirilmesine ve düzeltilmesine yardımcı olabilir.

Etli Burun

Etli burunlar en çok erkeklerde görülür. Genellikle büyük ve geniş çıkıntılı bir şekle sahip olmaları ile tanınırlar. Böyle burnu olan hastalar, burnun uç ve yanlarını daraltmak ve ona daha fazla şekil vermek için burun estetiği ameliyatı olamak isterler.

Burun şeklini değiştirebilir misin?

Burun estetiği ameliyatı ile burun şekilleri makul ölçülerde değiştirmek mümkündür. Estetik burun ameliyatından ne elde etmeyi umduğunuz ve gerçekçi beklentilerinizin ne olması önemlidir. Hastaların cerrahi olmayan ve geçici bir düzeltme arayışında olması durumunda burun şeklinin değiştirilmesine yardımcı olmak için de kullanılabilir. Dermal dolgu maddesi, burnun yeniden şekillendirilmesine, hacim kazandırılmasına ve şişliklerin ve şişliklerin giderilmesine yardımcı olmak için burun içine enjekte edilebilir. Pek çok hasta, burun estetiği ameliyatına başlamadan önce bu seçeneği tercih ediyor.

Burnunuzu nasıl küçültebilirsiniz?

Burnunuzu küçültmek, burun estetiği ameliyatı olmak isteyen hastaların çok yaygın bir isteğidir. Küçültme rinoplastisi ameliyatı, burnun genel boyutunun küçültülmesine yardımcı olur. Ayrıca  burnun belirli bir bölümünün şeklinin veya boyutunun küçültülmesine yardımcı olabilir. Daha küçük görünecek ve yüzün geri kalanıyla daha orantılı bir burun elde etmenize yardımcı olur. Burundan uygun miktarda kıkırdak ve kemiğin çıkarılmasını içeren bir tedavi planı oluşturmak için sizinle birlikte çalışacaktır.

En popüler burun şekli hangisi?

Burunlar çok benzersizdir ve bir kişiye uygun olan şekil, bir başkasında tamamen farklı görünebilir. En iyi burunlar yüzle orantılı olanlardır. Ancak birçok klinikte hastaların istekleri doğrultusunda geleneksel burun şekli, büyük olasılıkla düz şekli nedeniyle yaygın bir referans şeklidir.

Özel Hastanede Burun Estetiği Ameliyatı

Ankara’nın önde gelen ve bizimle birlikte çalışan en deneyimli ekip ve yüz plastik cerrahı Vedat Taş sizlere ihtiyacınız olan bilgi sağlayabilir. Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Burun ameliyatı işleminiz için bize gelerek yolculuğunuzu heyecanlı hale getirmek için sizinle ilgileneceğiz. Burun estetiği ameliyatı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve randevu yaptırmak için lütfen bizi arayın.