Burun estetiği ameliyatında amaç, yüzün diğer öğeleri ile uyum içinde olan bir estetik burun ortaya çıkarmaktır. Yüze en uygun burun  ile alın, dudaklar, alt çene ucu, elmacık kemikleri ve gıdı birbirine uyumlu olması gerekir. Bu uyumu yakalamak için bazen sadece buruna doğru şekli vermek yeterli olurken bazen de yüzün diğer kısımlarına da estetik dokunuşlar yapılabilmektedir.

 

Genel olarak erkek ve kadınlarda estetik açısından kabul görülen yüzlerce yüz ve burun tipi incelenerek bazı oran ve ölçüler belirlenmiştir. Bu oranlar v e ölçülerden bazıları şunlardır;

  • Burun açısı,
  • Burun uzunluğu,
  • Burun sırtı ile burun ucu projeksiyonu arasındaki olan oran,
  • Burun ve dudak açısı,
  • Burun deliklerinin boyutu ve biçimi.

Herkesin yüzüne uyabilen tek bir burun şekli bulunmaz. Mesela, çene kenarları ve elmacık kemikleri güçlü, belirgin bir kadın yüzünde küçük kavisli ve kalkık bir burun doğal görünmeyecektir. Öyle bir yüz tipinde burun sırtı daha düz, burun açısı çok kalkık olmayan güçlü bir burun estetiği, yüz ile daha uyumlu olur.

Kişiye En Uygun Burun Nasıl Olnalı ?

Burun estetik ameliyatlarında amaç sağlık olduğu kadar kişinin öz güveninin kazanılmasına yardımcı olacaktır. Böylece fiziğiyle ve diğer organları ile uyumlu bir burun şekli yapılmasıdır. Yüz tipine uygun burun estetiği bu anlamda önemlidir. Burun estetiği ameliyatı yapılmadan önce kişinin yüz şekli incelenir. Kişiye uygun olacak burun şekli tasarlanır ve ona göre ameliyat yapılır. Uyumlu bir buruna sahip olan kişide yüzün diğer kısımları ortaya çıkar ve daha etkili bir şekilde görünmesi sağlanır. Özellikle erkeklerde daha anlamlı ve ifadeli bir bakışın ortaya çıkması sağlanır. Kadınlarda ise uyumlu burun estetiği ameliyatı sonrasında kaş, göz, yanak ve dudak kısmı belirginleşir. Bu kısımların ön plana çıkması sağlanır.

 

Burun estetiği ameliyatı Ankara hasta ile birlikte karar verilmelidir. Ameliyat olmadan önce kişiye nasıl bir burun yapısına sahip olmak istediği de sorulmalıdır. Kişinin isteğine göre istenilen şekilde buru operasyonu yapılmasına karar verilir. Hastanın bu konudaki fikirleri önemledir. Son kararı ve kişi için uygun, doğru olana yine doktor karar verir. Bu şekilde en uygun burun estetiğine karar verilir.

Burun Estetiğinde Doğal Görünümü Belirleyecek Etkenler Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatı kişinin yüz yapısına uygun bir şekilde gerçekleştirilir. Estetik burun ameliyatı kişinin yüz yapısına en uygun şekilde yapılmalıdır. Eğer  farklı bir tercih  varsa hasta tarafından doktora bildirilmeli ve doktor ile değerlendirme yapılmalıdır. Çünkü doğal burun estetiği ile burunun fonksiyonlarında hiçbir kayıp yaşanmamalıdır. Ayrıca hastanın farkında olmadığı yapısal sorunlar varsa onlarda giderilmelidir. Bunun için uzman doktorun görüşü ve tavsiyeleri çok önemlidir. Eğer doğal bir görünüm tercih ediyorsanız, yüz yapınızın doğasına en uygun olan tercih edilmelidir.