Göz kapağı düşüklüğü nedir?

Göz kapağı düşüklüğü, göz kapağının normal seviyeden daha aşağıda olup gözün daha kısık bir hal aldığı durumu tanımlar. Tek taraflı ya da iki taraflı olabilir ve her yaşta görülebilir ancak ileri yaşla beraber görülme sıklığı artar. Göz kapağı cildi, vücuttaki en ince deriye sahip olup yaşlanmaya karşı en az dayanıklı yüz bölümüdür. Çevresel, genetik faktörlerden ve yaşlanmadan kaynaklı gözlerin estetik görünümü ve görüşü etkilenir. Göz kapağının ince derisi ve hemen altındaki ince kas tabakası, yaşlanma ile daha derine yerleşmiş olan yağ dokularının dışarıya ve aşağıya sarkmasına engel olamaz.  Kapak cildi ve kaslarındaki gevşeme, kırışıklıklar ve hastaya yorgun görünüm veren yağ torbalarının yerleşmesi ile sonuçlanır.

Göz kapağı düşmesi ameliyatı Ankara

Ankara’da göz kapağı düşüklüğü ameliyatı yaptırmak istiyorsanız, Op. Dr Vedat Taş  Çankaya / Ankara’daki muayenehanesine başvurabilirsiniz. Göz kapağı düşmesi ameliyatı doktor tavsiyesi olarak, sonuçlarının çok net olması, normal hayata dönüş sürecinin kısa olması, operasyon yapılan bireyi gençlik dönemleriyle eşdeğer bir göz kapağına kavuşturması bakımından oldukça güvenilir ve tercih edilebilir bir estetik ameliyattır. Genelde yaşlanmaya bağlı olarak  alt ve üst göz kapaklarında yaşanan sarkmaların yanı sıra; genetik nedenler, kazalar sonucu yaşanan travmalar ya da enfeksiyon gibi sebepler sonucu ortaya çıkan sarkmalar için de göz kapağı estetiği uygulamaları ön plana çıkıyor.

 

Ankara Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nasıl Olur?

Ankara Göz kapağı estetiği öncesi hasta değerlendirilir. Daha sonra üst kapak blefaroplasti için gözün doğal kıvrımlı hatlarında operasyon öncesi çizimler ve ölçümler yapılmaktadır. Kesi yapılması için bistüri veya koter adı verilen ısı ile kesi yapan cihazlar ya da özel bazı lazer teknolojileri kullanılarak işlem yapılmaktadır. Alt kapak estetiği ise alt kapak kirpik hattından veya göz kapağının iç tarafında bulunan kısımdan transkonjunktival adı verilen yöntem kullanılarak yapılmaktadır.

 

Göz Kapağı Estetik ameliyatı kaç yaşında yapılmalıdır?

Göz kapağı estetiği daha çok 35 yaş üstü bireyler tarafından yaptırılmaktadır. Çünkü göz kapaklarında yaşlanma belirtileri sıklıkla bu yaşlardan sonra görülmeye başlar. Fakat medikal olarak ihtiyacı olan herkesin her yaşta yaptırması mümkündür. Göz çevresindeki yağlı ve gevşek cilt genellikle yaşla birlikte ortaya çıkar. Ancak bazı gençler genetik olarak buna yatkındır dolayısıyla ameliyat için  kesin bir yaş aralığı yoktur.  Ameliyat göz kapaklarında devam eden yaşlanmayı durduramaz. Fakat 10-15 sene kadar etkisini sürdürür.  Ameliyat sonrası kişideki yorgun yüz ifadesi yerini canlı ve dingin bir görünüme bırakır.

Göz Kapağı Estetiği  Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyatta kanama eğilimini arttırma  nedeniyle aspirin ve antibiyotik gibi ilaçların  15 gün önce kullanımı bırakılmalıdır. Yara iyileşmesini geciktirdiği için sigara  ürünlerinin kullanımına da aynı şekilde 2-3 hafta önce son verilmelidir. Beklenmeyen etkilere yol açabileceği için bitkisel takviye edici ürünler de bu süreçte alınmamalıdır.

Kapak Estetiği Ameliyatı Kalıcı mıdır?

Ankara Göz kapağı düşmesi ile kapaklardaki fazlalık, cilt, bazen kas ve yağ dokuları da çıkartılır. Bu, kalıcı bir operasyondur ve etkisi 10-15 yıl kadar sürmektedir. Fakat zamanla ciltteki elastikiyetin azalmasıyla, yaşın etkisiyle, mimiklerin ve yerçekiminin etkisiyle tekrar cerrahiye ihtiyaç  olabilmektedir.

 

Blefaroplasti Ameliyatı Riskli midir?

Göz kapağı estetiği, bu cerrahi ile ilgilenen ve tecrübeli ellerde riskleri çok düşük olan  operasyondur. En sık görülen etkiler; şişlik nadiren morluk ve sızıntı şeklinde kanamalar olup, çoğunlukla geçici durumlardır. Fakat enfeksiyon, şiddetli kanama veya göz ya da görmeyi tehdit eden sorunlar da  literatürde görülmüştür. Ancak çok nadir yan etkiler olur. Bu tür durumlarla karşılaşma ihtimali, işin ehli kişiler tarafından yapılan, dikkatli ve özenli bir cerrahi ile ve gerekli önlemler alınması ile yok denecek kadar azdır.

 

Ankara göz kapağı düşüklüğü ameliyatı fiyatları ne kadar?

Kişinin olduğundan daha genç ve canlı bir ifadeye sahip olmasını sağlayan bir işlemdir. Göz kapağı yapısı düşük olan kişilerde, yaşlanma ile birlikte bu sorun artar. Günlük yaşamı olumsuz etkileyecek seviyelere gelir. Göz kapağı estetiğini  kişinin estetik görünmesini sağlayan, sağlık için önemli bir işlem olarak düşünebiliriz.

Göz kapağı estetiği fiyatları ise yapılan cerrahi işleme göre değişebilmektedir. Bu nedenle kişinin göz yapısına göre fiyat belirlemek daha doğru olacaktır. Ankara göz kapağı düşüklüğü ameliyatı 2022 hakkında tüm sorularınız için kliniğimizi arayabilir ve daha fazla bilgi alabilirsiniz.