Doğal burun estetiği, burunda bulunan sağlık sorunlarını giderirken bir yandan da  normal anatomisi dışına çıkmayarak görüntüyü iyi hale getiren operasyonlardır. Estetikle tamamen değişen burnumuzun dış görünüşü kadar, doğal ve sağlıklı estetik çerçevesinde olması da önemlidir. Burnu yeniden şekillendiren ameliyatlarda en önemli unsur nefes almayı iyileştirmek ve doğal görüntüyü sağlamak olacaktır.

Hastada hem doğal, hem de güzel görünen bir burun yaratmak estetik cerrahisinin amacıdır. Gerçekten iyi yapılmış bir burnun ameliyatlı olduğunu anlaşılmaması ve güzel bulunması gerekir. Doğal olması yüzünüzle tam uyumlu, size özel olmasını, estetik olması ise güzel olup tüm detayları içermesini tarifler. Yüzünüzle uyumlu olmayan ve yapıldığı belli olan burunlar estetik değildir.

Burun Estetiği Ameliyatı Olmadan Önce Muayene Nasıl Olur?

Doğal burun estetiği konusunda hasta ve doktorun sonuçtan tatmin olmaları oldukça önemli. Hem kişinin yüzüne giden hem de fonksiyonel olarak sıkıntı yaşanmayan bir operasyonun sonucu her iki tarafında istediği bir sonuçtur. Bu nedenle muayene esnasında hastamız ile gerçekleştirdiğimiz karşılıklı diyalog çok önemli. Hastamızın istek ve beklentileri ile yapılacak ameliyatın sonuçları açıkça konuşuruz. Özellikle doğal bir sonuç isteniyorsa yüzdeki tüm oran ve açılar dikkate alınır, yani yüz bir bütün olarak görülür, operasyon buna göre planlanır.

Burun Estetiğinde Doğal Görünümü Belirleyecek Etkenler Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatı kişinin yüz yapısına uygun bir şekilde gerçekleştirilir. Estetik burun ameliyatı kişinin yüz yapısına en uygun şekilde yapılmalıdır. Eğer ki farklı bir tercih ya da istek varsa hasta tarafından doktora bildirilmeli ve doktor ile değerlendirme yapılmalıdır. Çünkü doğal burun estetiği ile burunun fonksiyonlarında hiçbir kayıp yaşanmamalıdır. Ayrıca hastanın farkında olmadığı yapısal sorunlar varsa onlarda giderilmelidir. Bunun için uzman doktorun görüşü ve tavsiyeleri çok önemlidir. Eğer doğal bir görünüm tercih ediyorsanız, yüz yapınızın doğasına en uygun olan tercih edilmelidir.

Burun Estetiğinden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun estetiğinden sonra  belirtilen süre boyunca buruna yerleştirilen tamponları çıkarmamak çok önemlidir. İşlemi yapan doktor, tamponların ne zaman çıkarılacağını belirler. Ayrıca operasyon sonrası önemli noktalardan birinin belirli aralıklarla incelenmesi gerekir. Bu muayenelere müdahale gerekirse, gecikmeden bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Burun estetiğinden sonra morluklar ve şişlikler ortaya çıkabilir ve bu çok doğaldır. Bu aynı zamanda iyileşme sürecinin başlangıcı olarak kabul edilir. Burun içindeki morluk yakında normal bir görünüm için hazırlık yapmaya başlayacaktır. Tüm bu adımları doktor takip etmeli ve hastanın karşılaştığı tüm sonuçlar doktora iletilmelidir.