Kapalı burun estetiği, biçimsel bozuklukların ve estetik kaygıların giderilmesi amacıyla burun estetiği (rinoplasti) düşünülebilir.  Burun estetiği ile burnun şekli düzeltilebilirken yüksekliği, genişliği ve uzunluğu da ayarlanabilir. Uzun yıllardır uyguladığımız kapalı burun estetiği (kapalı rinoplasti), ameliyat kesilerinin burnun içinden oluşturularak yapılan bir operasyondur.

Kapalı burun ameliyatı nefes alma sorunlarımı giderir mi?

Nazal solunum sorunları septum deviasyonu, konka büyümesi veya nazal valv darlığı gibi anatomik bir probleme ilişkinse rinoplasti ile hem solunumu düzeltmek hem de burna yüzle uyumlu, estetik açıdan hoş bir görünüm kazandırmak mümkündür. Estetik değişim arzu etmeyen, burun yapısı uygun hastalarımızda septoplasti ameliyatı ile yalnızca burun fonksiyonunu düzeltmek mümkündür.

Kapalı tekniğin avantajları nelerdir?

  • Kapalı teknik ile burun estetiği sonrası iyileşme süreci çok daha hızlıdır.
  • Bu teknikde açısından hiçbir damar ve sinir kesilmez, bu nedenle burun ucunda uyuşukluk oluşmaz.
  • Yüzde ödem ve göz çevresinde morluk oluşma riski çok daha düşüktür.
  • Bir hafta içinde hasta normal hayatına devam edebilir.
  • 6 hafta içinde iyileşme başlar, ortalama 1 yıl içinde iyileşme tamamlanır.
  • Eğer hastanın ikinci ameliyatıysa ve burun ucunda sorun yoksa ya da burun ucundaki tahribat azsa yine bu yöntem tercih edilebilir.

Ankara kapalı burun estetiği ameliyatlarının açık burun estetiği ameliyatlarına göre en büyük avantajı operasyon sonrasında hastanın burun bölgesinde çok daha az ödemin oluşması ve iyileşme sürecinin de çok daha hızlı olmasıdır. Bu sayede hasta sosyal yaşantısına daha kısa sürede dönebilmektedir.

 

Kapalı burun estetiği ameliyatları sonrasında ödemin daha az oluşması beklenir. Böylece daha hızlı iyileşmesi sayesinde hasta istediği burun görünümüne daha erken de kavuşmuş olur. Yine kapalı burun estetiği ameliyatlarının süresi, açık burun estetiği ameliyatlarının süresine nazaran çok daha kısadır.

Kapalı Rinoplasti Açık Rinoplasti Farkı Nedir?

Kapalı rinoplasti ameliyatı olanlar, yüzlerinde herhangi bir ameliyat izi taşımaz. Açık rinoplasti ameliyatında ise burnun ön kısmına, burun deliklerinin arasındaki kısmın alt tarafına bir kesik atılır. Açık rinoplasti ameliyatında ameliyat kesiği olduğu için hastanın ameliyattan sonraki iyileşme süresi daha uzundur. Kapalı rinoplasti ameliyatında iyileşme zamanı daha kısadır. Açık rinoplasti ameliyatı sonrası hastanın yüzünden daha çok şişlik ve morarma gözükür, ağrı çekebilir. Kapalı rinoplasti sonrası hasta hafif ağrı çekebilir ve hafif şişlik gözükebilir. Eğer burun bölgesinde çok büyük bir sorun yok ise tercih edilen ameliyatlardır ve uzmanlık gerektirirler.

Kapalı Burun Estetiği Dezavantajı Nedir?

Açık burun estetiği ameliyatlarında olduğu kadar geniş bir müdahaleye izin vermemesidir. Böylece açık burun estetiği ameliyatları burun şeklinde kemik ile kıkırdak yapısında geniş kapsamlı işlemlere izin vermektedir.

Açık teknik burun estetiği ile yapılabilecek her şey kapalı rinoplasti ile gerçekleştirilebilir. Sizin burnunuz kapalı burun estetiğine uygun değil yaklaşımı, doğru bir yaklaşım değildir. Kapalı teknik ile burun derisi ve burun içindeki yumuşak dokuların açılmasına gerek kalmaz. Bu sayede cilt ve yumuşak doku çok daha az hasar görür. Burnun iyileşme süreci hızlanır. Daha fazla biligi için bizimle iletişeme geçebilirsiniz.