Bazen hayatta işler planlandığı gibi gitmez. Kazalar var. Komplikasyonlar var. Zevkleriniz değişir. Algınız değişebilir. Hepsi hayatın bir parçası. Burun estetiğinde de aynı durum geçerlidir. Revizyon burun estetiğine ihtiyaç duyulabilir. Burun ameliyatınızdan sonra bir kaza geçirmiş olabilirsiniz veya başka komplikasyonlar ya da sonuçlarda değişiklikler olabilir. Bu revizyon rinoplasti yaptırmayı düşünüyorsanız, işte birkaç genel soru.

Revizyon Burun Estetiği Gerekli mi?

Revizyon burun estetiğinin, burun estetiği olan herkesin eninde sonunda ihtiyaç duyacağı bir şey olduğu yaygın bir yanılgıdır. Gerçekte durum böyle değil. Burun ameliyatı olan kişilerin çoğu asla ikinci bir ameliyata girmez. Tam olarak kaç kişinin ikinci bir ameliyat geçirmesi gerektiği kaynağa göre değişiyor ve çoğu revizyon oranı %5-15 arasında belirtiliyor.

Yetenekli ve deneyimli bir burun estetiği cerrahının bu oranı çok daha düşük olacaktır. Ancak bazen burunda meydana gelen bir yaralanma, yaşam kalitesinin korunmasını sağlamak için revizyon burun estetiğini bir gereklilik haline getirebilir. Bu durumlarda ikinci bir ameliyat gerekir.

Revizyon ve Primer Rinoplasti Nasıl Farklılaşır?

Söylemeye gerek yok ama birincil ve ikincil revizyon rinoplasti, farklı hususlara ve iyileşme sürelerine sahip farklı prosedürlerdir. Genel olarak ikinci burun ameliyatının birinciye göre daha zorlu olduğu düşünülmektedir. Cerrahınızın daha önce değiştirilmiş olan yara dokusu ve burun dokusu ve yapısı üzerinde çalışması gerekecektir.

Tüm burun ameliyatları yüksek düzeyde beceri gerektirir. Ancak eklenen hususlar, yetenekli bir cerrahı daha da önemli hale getirir. KBB uzmanı ister yaralanma, ister komplikasyondan kaynaklanan sorunları anlamalıdır. Burun içindeki destek yapılarının sağlam olduğundan emin olmak için gereken deneyime sahip olmalıdır.

Peki ya Cerrah?

Rinoplasti ameliyatı ararken, alanında uzmanlaşmış ve her burun ameliyatının karşılaştığı nüansları ve benzersiz hususları bilen yetenekli bir KBB uzmanı bulmak istersiniz. Aynı şekilde revizyon burun estetiği konusunda da yetenekli ve tecrübeli bir cerrah bulmak önemlidir. Cerrahınıza rinoplasti alanındaki deneyim düzeyinin ne olduğunu sormanız gerektiği anlamına gelir. Kendinizi rahatsız hissediyorsanız veya emin değilseniz bir veya daha fazla revizyon burun estetiği uzmanına danışın.

Revizyon Rinoplasti İyileşme Süresi

Revizyon burun estetiği daha uzun sürebilir ve iyileşme süresi daha uzun olabilir. Bazı insanlar diğerlerinden daha çabuk iyileşme gösterebilir. Bu yüzden aynı iyileşme süresini ve sonuçları beklememelisiniz. Burunda ödem süresi daha uzun olabilir ve deneyiminiz muhtemelen ilk deneyiminizden çok daha farklı olacaktır.

Unutmayın: Burun estetiğini yeni yaptırdıysanız ve sonuçlardan memnun değilseniz, sonuçların hemen olmayacağını bilin. Cildinize, yapınıza ve özelliklerine bağlı olarak şişliğin inmesi ve yeni burnunuzun yerleşmesi 10 ay kadar sürebilir. Yine deneyimli bir cerrah, prosedürü anlamanıza yardımcı olacaktır. Böylece ne bekleyeceğinizi ve ne zaman sonuç alacağınızı bilirsiniz. En sonunda sonuçlarınızdan memnun ve mutlu olursunuz. Dr. Vedat Taş , Ankara revizyon rinoplasti uzmanıdır. Sorularınız varsa veya ikinci bir ameliyatın sizin için uygun olduğunu düşünüyorsanız bugün arayın.