Revizyon burun  ameliyatından sonra iyileşme süreci ilk ameliyatınızdaki iyileşme sürecinize göre biraz daha uzun olabilir. Çünkü burnunuzun anatomik yapısı değişmiş olduğu için cerrahi işlem yapmak bazen çok daha zor olabilir. Ayrıca burnun yeniden yapılandırılması için kulak ya da kaburgadan kıkırdak alınıp kullanılmış olabilir. Bu durumda kıkırdakların yeni yerlerinde uyum süreci de  biraz daha uzun sürmesine neden olabilir. İlk burun estetiğinde olduğu gibi,  morarma ve şişme olabilir. Fakat genellikle 1 hafta içerisinde kaybolur. Böylece tıpkı ilk estetik burun ameliyatınızda tecrübe ettiğiniz gibi 1. ayın sonunda burun şekliniz ortaya çıkar ve 3. ayda daha zarif bir hal alır.

Revizyon burun ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde hastada daha az ağrı ve daha az morarma meydana gelir. Bu ağrılar hafif ağrı kesicilerle kontrol altında tutulabilir. Bir hafta sürenin sonunda atel ve dikişler alınacaktır. Sonraki süreçte burun altına yerleştirilen flaster de çıkarıldığında daha iyi bir görüntü oluşur. Fakat henüz ödemleri gitmemiş olan bir görüntü ile karşılaşılır. Bu aşamada yapılan işlemin genel nitelikleri ortaya çıkar.

Revizyon  burun ameliyatı hangi durumda gerekir?

  • Derin nefes alındığında burun valfinin kapanması veya içeri yeteri kadar hava girmemesi sorunu.
  • Burun için yapılan ilk ameliyatta burun sırtındaki kemerin yeteri kadar alınamamasına bağlı olarak ortaya çıkan estetik bozukluk.
  • İlk operasyonda burun ucundaki düşüklüğün giderilememesi ya da burun ucunun şiş gibi görünmesi.
  • Burun ucunun çok kaldırılması nedeniyle burun deliklerinin karşıdan bakıldığında görülmesi.
  • Burun ile yüz boyutu arasında orantısızlık olması. İlk ameliyatta yüze göre burunun yeterince küçültülmemesi ya da gereğinden fazla küçültülmesi.

Revizyon Burun Ameliyatı Sonrası İyileşmede Dikkat edilmesi Gerekenler

Burun revizyon ameliyatı sonrası iyileşme durumuna göre hastalar genel olarak ilk hafta sonunda işlerine dönebilirler. Ama burnu sarsacak ya da çarpacak herhangi bir aktiviteden uzak durmalıdırlar. İyileşme sürecinde hasta gözlük takmaktan kaçınmalıdır. Bu nedenle lens ya da burnuna temas etmeyen yapıda özel gözlükler takmaları önerilir.

Revizyon burun ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde mutlaka 3 veya 6 hafta gibi bir süre (doktorunuz bilgilendirecektir) burun ve gözleri güneş ışınlarından korumak gerekir.Burun sümkürmek de bu aşamada kanamalar oluşturacaktır. Bu yüzden revizyon burun ameliyatı sonrası iyileşme sürecinin 2 ila 3 hafta bu işlemi yapmanız önerilir. Doktorun belirtmiş olduğu süre boyunca yatarken baş bölgesi kalp hizasından bir miktar yukarıda tutulmalıdır.