Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yara İzi Kalır Mı?

Hastalarımız bilmek istedikleri burun estetiği ameliyatı sonrası ameliyatın iz bırakıp bırakmadığıdır. Burun ameliyatı sonrasında herhangi bir yara izinin kalıp kalmayacağı bu soruların önemli bir bölümünü oluşturur. Açık ve kapalı şekilde yapılabilen bu ameliyatlarda hekimin titizliği ameliyatın gidişatını ve sonraki süreci fazlasıyla etkiler. Hatalı bir cerrahi işlem ya da ameliyat yapılmadığı sürece kapalı ameliyatta burunda herhangi bir dikiş izi kalmaz. Ayrıca kapalı ameliyatta burun ucu daraltması yapılmadıkça cerrahi bir dikiş izi oluşmaz. Burun ucu daraltması işleminde cerrahi kesikler burnun yanak ile birleştiği bölgeden atılırsa eğer, yara bu bölgede bulunan kıvrıma çok iyi bir şekilde saklanabilir ve kolay kolay da fark edilmez. Genellikle burun estetiğinde kapalı ve açık teknik olarak kullanılan estetik cerrahi olmak üzere iki tür cerrahi teknik vardır.

Açık Rinoplasti Tekniği

Açık teknik ile burun estetiğinde burun ucundan kesi yapılarak cilt kaldırılır ve operasyon gerçekleştirilir. Ameliyat bittikten sonra kesilen burun ucu tekrar dikilir. Bu teknikte kesi burun ucundan gerçekleştiği için Açık burun ameliyatı sonrası iz kalır mı? sorusu sıklıkla sorulur. Açık teknikle yapılan burun estetiği, burun dışına yapılan kesi işleminden dolayı kapalı tekniğe kıyasla dezavantajlıdır.

Burnun alt ucundan küçük bir V şeklinde veya W şeklinde kesi yapılır. Burun deliğinde bir kesi yapılır ve burun derisi kaldırılıp operasyon yapılır. Ameliyattan sonra kesi çok ince bir iğne ile dikilir. Kesi birkaç hafta içinde iyileşir. Öte yandan, zamanla izler bulanıklaşır. Operasyon veya iyileşme sürecinde herhangi bir sorun olmadığı sürece, görünür yara izleri olmayacaktır. Bu durum  insanları rahatsız etmeyecektir.

Kapalı Rinopilasti Tekniği

Tercih edilen bir cerrahi teknik olan burun cerrahisinde burun deliğinden bir kesi açılır. Burun derisini yukarıya doğru kaydırarak, burundaki yapısal hastalıklar ortadan kaldırılabilir. Sonra dikişler burun deliklerine atılır. Bu şekilde, dışarıdan hafif olsa bile, görünür izler kalmayacaktır.

Ameliyata dair tüm işlemler burun içinden yapılır. Burun ucundan herhangi bir kesi olmadığından dolayı iyileşme süreci çok daha hızlıdır. Burun ucundaki damar, sinir, bağ dokusu korunmuş olur. Ameliyat sonrasında burun ucunda korunan dokulardan beslenmeye devam eder ve ameliyat sonrası süreç konforlu geçer. Burun ucundan veya dışardan bir kesi olmadığı için burun dışına dikiş olmamaktadır. Burnun deliklerinin kenarından yapılan kesi, saklı kaldığı için dışarıdan belli olmaz.

Burun Estetiği Sonrasında Yara İzi Ne Kadar Süre İçin Kalır?

Burun estetiği ameliyatının başarılı bir şekilde tamamlanmasından sonra bakım yapılması oldukça önemlidir. Ameliyat zorluk derecesine bağlı olarak yara izlerinin geçmesi için bir zaman gerekir. Söz konusu zaman gelene kadar ise ameliyat yara izi kalacaktır. Hastaların bakımına ve ameliyata bağlı olarak yara izleri; yaklaşık iki hafta ile iki ay içerisinde kendiliğinden onarılır. Bu süre aralığından izlerin ortadan kaybolduğu görülecektir. Ancak burunda ve yüzün diğer bölgelerinde şişlik halinin devam etmesi sonucunda yara izleri daha belirgin olabilir.

Burun Ameliyatı Sonrasında Yara İzi Kalıcı Olabilir Mi?

Burun estetiği ameliyatı sonrası, kalıcı olan yara izleri de olabilir. Ameliyatı gerçekleştiren doktorun yapacağı hatalar, kullanılan yanlış malzemeler, ameliyat olan hastanın bakımında yapacak olduğu hata ve aksamalar, gibi durumlarda oluşur. Doktorun ameliyat için gereken önemi vererek iz bırakmayan malzemelerle ameliyatı tamamlaması önemlidir. Ayrıca hastanın kremlerini doğru şekilde uygulaması gerekir. Aksi durumlarda kalıcı izler ortaya çıkarak burun estetiği ameliyatının oldukça belirgin olabilmesi söz konusu olur.