Burun estetiği için hangi bölüme gitmeliyim sorusu sıklıkla karşılaştığımız sorulardandır. Eğer burun estetiği olmak istiyorsanız birkaç farklı uzmana başvurabilirsiniz. Genellikle KBB uzmanları ve plastik cerrahlar burun estetiği konusunda uzmandır. Kulak burun boğaz uzmanları ve plastik cerrahi uzmanları, burun estetiği operasyonlarını gerçekleştirmek için eğitimli ve deneyimli doktorlardır.

Bir burun estetiği operasyonu planlamadan önce, bir KBB uzmanıyla bir danışma randevusu ayarlamak önemlidir. Bu randevuda, sizin beklentilerinizi anlamak, sağlık geçmişinizi değerlendirmek ve hangi tür burun estetiği yönteminin size uygun olduğunu belirlemek için bir değerlendirme yapacaklardır. Kulak burun boğaz uzmanları, burun bozuklukları veya solunum problemleri gibi işlevsel sorunlarla birlikte estetik kaygıları olan hastalara da yardımcı olabilirler.

Doğal Burun Estetiği

Doğal Burun Estetiği

Plastik Cerrah mı Kulak Burun Boğaz uzmanı mı?

Burun estetiği günümüzde tüm dünyada, hem kulak burun boğaz branşının üst ihtisası olan estetik yüz cerrahisi branşı tarafından hem de genel plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Ülkemizde de bu ameliyatı çok iyi yapan kulak burun boğaz uzmanları olduğu gibi plastik cerrahlar da mevcuttur. Ama her şeyden önemlisi plastik cerrah veya kulak burun boğaz uzmanı olsun estetik burun cerrahisi konusunda önemli olan ,cerrahın kişisel deneyimi , estetik anlayışı ve el becerisidir. Hangi branştan doktor yaparsa yapsın doğal olmayan, yüzün diğer unsurlarıyla uyumlu olmayan, burunun yapısal bütünlüğünün korunmadığı , uzun dönemde eğrilik ve düzensizliklerin oluştuğu bir burun başarılı bir sonuç olarak değerlendirilemez.

Doktorun Deneyimi  Başarısını Etkiler?

Burun estetiği operasyonları hem plastik cerrahlar hem de KBB uzmanları tarafından gerçekleştirilebilir. Ameliyatın başarısı için asıl önemli olan cerrahın branşından ziyade, rinoplasti operasyonunu gerçekleştirebilecek düzeyde donanımlı olmasıdır. Burun estetiği için hangi bölüme giderseniz gidin bu durumlara dikkat etmelisiniz. Ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrahın burun anatomisine çok iyi hakim olması, rinoplasti konusunda bilgi ve birikiminin yüksek olması ve bunların yanı sıra estetik açıdan becerikli olması gerekmektedir. Rinoplasti ameliyatı, her hasta için ayrı ve titizlikle planlanan bir süreç gerektirir. Her bireyin burun şekli, problemleri ve ameliyattan beklentisi farklılık gösterir. Tüm bunları göz önünde bulunduran ve hasta memnuniyeti yüksek bir doktorun plastik cerrahı ya da KBB uzmanı olması fark etmez. Burun estetiği ameliyatı yaptırmayı düşünüyorsanız, doktor seçimi yaparken branştan çok, doktorun başarılarını ve hastaların değerlendirmelerini dikkate almalısınız.