Burun revizyon ameliyatı estetiği, ikinci rinoplasti zamanının doğru ayarlanması gerekir. Bu noktada hastalar biraz aceleci davranmayı tercih etseler de tam iyileşme sürecinin beklenmesinde fayda vardır. İlk burun estetiği sonrası hastaların ödemleri tam anlamıyla geçip burun son halini almadan düzeltme burun ameliyatı kararının verilmesi yanlış çıkarımlar yapılmasına yol açar. Bu nedenle ikincil rinoplasti için 6 ay – 1 sene arasında beklenmesi yönündedir.

İkinci Burun Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Cerrahi müdahaleye maruz kalmış olan vücut dokularının iyileşmesi ve eski sağlıklı yapılarına tekrar dönebilmeleri için belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu durum iyileşme mekanizmasının bir gerekliliği olarak ortaya çıkmaktadır.

Estetik burun ameliyatları sonrası, ilgili dokularda kaçınılmaz olarak belli oranlarda hasarlar meydana gelmekte ve bu hasarların iyileşmesi için belli bir süre geçmesi gerekmektedir. Bu dönüşüm ve iyileşme sürecinde, revizyon uygulanmaması gerekmektedir. Estetik burun ameliyatları sonrası, cerrahi müdahaleye maruz kalan dokuların kendi orijinal yumuşaklığına ve sağlıklı yapısına dönmesi için ilk ameliyat sonrası en az 6 ay, hatta mümkünse 1 yıl geçmesi gerekmektedir. İlk cerrahi müdahale sonrasında, ortalama bir yıla yakın bir süreç içerisinde dokularda gerekli dönüşüm sağlanmış olmaktadır.

Revizyon Burun Estetiği ile Hangi Problemler Düzeltilir?

 • Aşırı kalkık burun
 • Burun eğriliği
 • Kemerli burun
 • Nefes alma fonksiyonları ile ilgili problemler
 • Burun ucu asimetirisi
 • Burun ucunun sivri ve asimetrik olması,
 • Kıkırdak çıkıntıları
 • Kemerli burun
 • Semer burun deformiteleri
 • Burun deliklerinin asimetrisi
 • Kuş gagası deformasyonları ( kıkırdak ya da yumuşak doku kaynaklı )

Düzeltme Burun Estetiği Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Hastanın ilk burun estetiği ameliyatı sonrası karşılaştığı şikayetler ve yaşadığı sorunlar özelinde planlanır. Kimi zaman kapsamlı cerrahi müdahalelerin yapılmasını gerektiren revizyon rinoplasti, bazı hastalarda küçük dokunuşlarla tamamlanır. Çünkü ikincil rinoplasti konsültasyonunun primer rinoplasti gibi tüm yüz analizini de içermesi gerekir. Çene deformiteleri, yanak çöküntüleri, kaş düşüklüğü ve dudak şekli gibi yüz hatlarındaki uyumsuzlukların hasta memnuniyeti üzerinde oldukça etkilidir.

Revizyon burun ameliyatından sonra iyileşme süreci nasıldır?

Burun revizyon ameliyatı iyileşme süreci ilk ameliyatınızdaki iyileşme sürecinize göre biraz daha uzun olabilir. Burnunuzun anatomik yapısı değişmiş olduğu için cerrahi işlem yapmak bazen çok daha zor olabilir. Ayrıca burnun yeniden yapılandırılması için kulak ya da kaburgadan kıkırdak alınıp kullanılmış olabilir. Bu durumda kıkırdakların yeni yerlerinde uyum süreci de  biraz daha uzun sürmesine neden olabilir. İlk burun estetiğinde olduğu gibi,  morarma ve şişme olabilir. Fakat genellikle 1 hafta içerisinde kaybolur. Böylece tıpkı ilk estetik burun ameliyatınızda tecrübe ettiğiniz gibi 1. ayın sonunda burun şekliniz ortaya çıkar ve 3. ayda daha zarif bir hal alır