Burun Ucu Düşüklüğü Nedir? Düşük Burun Ucu Nasıl Anlaşılır?

Burun Ucu Düşüklüğü Nedir? Düşük Burun Ucu Nasıl Anlaşılır?

Burun kemiği ve kıkırdaklarının yeterince destekleyici olmaması nedeniyle burun ucunun aşağı doğru sarkması veya düşmesi ile burun ucu düşüklüğü  durumu oluşur. Bu durum, burunun estetiğini ve işlevselliğini etkileyebilir. Genellikle burun estetiği cerrahisiyle düzeltilir. Burun ucu düşüklüğü, doğuştan olabilir veya burun travması veya cerrahisi sonrası da gelişebilir. Burnun ucu düşük olan kişiler genellikle burun deliklerinin daha açık görünmesi, burun ucunun yukarı doğru kalkması ve burunun genel olarak daha dengeli görünmesi için burun estetiği ameliyatı yaptırmaktadır.

Burun Ucu Düşüklüğü Sağlık Sorunu Yaratır Mı?

Genellikle bir sağlık sorunu yaratmaz, ancak burun işlevselliğini etkileyebilir. Burun ucu düşüklüğü olan kişilerde burun deliklerinin daha dar olması ve burunun içinde hava akışının azalması gibi sorunlar olabilir. Bu da burun tıkanıklığı, horlama, uyku apnesi ve diğer solunum sorunlarına neden olabilir.

Ayrıca  burun estetiği açısından da bir sorun teşkil edebilir. Burunun estetik görünümünü olumsuz etkileyebilir ve kişinin kendine güvenini etkileyebilir. Bu nedenle, burnun ucu düşük olan kişiler burun estetiği ameliyatı yaptırarak hem işlevsel hem de estetik açıdan sorunlarını çözebilirler.

Burun Ucu Düşüklüğü Neden Olur?

Burnun ucu; deri, cilt altı yumuşak doku, kıkırdak ve iç deriden oluşur. Burun ucu kıkırdakları, burun deliklerinin çatısını oluşturan yarı esnek “C” şeklinde iki adet kıkırdaktan oluşur. Bu kıkırdakların en üst birleşim bölgesi burun ucunu oluşturur. Şu sebeplere bağlı olabilir:

  • Burun ameliyatında gereksiz ve fazla kıkırdak çıkarılması
  • Darbe ve travmalar nedeniyle burun kıkırdak kırıkları
  • Burun ucu kıkırdakların ince ve zayıf yapıda olması
  • Kalın burun derisi ve deri altı yumuşak doku fazlalığının zayıf burun ucu kıkırdaklarına bası yapması
  • Burun ucu kıkırdak desteğinin iltihap gibi nedenler ile bozulması

Bu durumun  doğru tespit edilmesi etkili bir burun ucu kaldırma ameliyatı için önemlidir.

Burun Ucu Düşüklüğü Nasıl Anlaşılır ?

Burunun şekli ve işlevi ile ilgilidir. Burunun ucu düşüklüğü olan kişilerde aşağıdaki belirtiler görülebilir:

  • Burun ucunun aşağı doğru sarkması veya düşmesi
  • Burun ucunun asimetrik olması
  • Burun deliklerinin daha dar olması
  • Burunun genel olarak dengesiz görünmesi

Burun ucu düşüklüğünün nedeni burun travması veya cerrahisi sonrası da olabilir, bu nedenle burunun estetik görünümünde veya işlevinde herhangi bir değişiklik fark edilirse, bir kulak burun boğaz uzmanı Dr. Vedat Taş ile görüşmek faydalı olacaktır.

Revizyon Burun Ucu Estetiği

Revizyon burun ucu estetiği için en sık başvurulan neden burun ucu arzu edildiği gibi olmayışıdır. Çünkü burun ucu kişinin profilden görünümünü tamamen değiştirmektedir. Ayrıca yüz şeklini belirlemektedir. Bu nedenle burun ucunda görülen herhangi bir problem veya ilk ameliyatta istenmeyen bir sonuçla karşılaşılması durumunda revizyon burun ucu estetiği ameliyatı uygulanmaktadır.

Revizyon burun ucu estetiği sırasında; burun kemerine ya da septuma müdahale edilmemektedir. Böylece burun ucunda bulunan kıkırdak ve yumuşak dokular üzerinde çalışma yapılmaktadır. Bu ameliyat çeşidi genellikle burun ucu düşüklüğü problemlerinde tercih edilirken aynı zamana ucunda asimetri bulunması ya da geniş olması ve aşırı kalkık sonucunda da uygulanmaktadır.

2023-05-07T16:50:07+03:00