Açık Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?

Burun estetik ameliyatları, rinoplasti olarak bilinir ve açık burun estetiği ameliyatı yöntemi, bu operasyonun popüler bir versiyonunu temsil eder. Açık burun estetiği ameliyatı, burun ameliyatlarında kullanılan iki temel teknikten biridir. Diğer teknik ise kapalı burun ameliyatıdır. Açık burun ameliyatında, burun deliklerinin arasındaki kolumella adı verilen bölgede bir kesi yapılır. Bu kesi ile burun derisi kaldırılarak, kemik ve kıkırdak yapıları açığa çıkarılır. Daha sonra, burun şekli istenilen şekilde yeniden şekillendirilir.

Açık Burun Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

 • Daha geniş görüş alanı sağlar. Bu sayede, burun yapıları daha iyi görülebilir ve daha hassas şekillendirme yapılabilir.
 • Daha karmaşık ameliyatlar için uygundur. Örneğin, burun ucu problemleri ve ileri derece kemik eğriliği gibi durumlarda açık burun ameliyatı tercih edilir.
 • Burun içi yapıların da aynı anda düzeltilmesine olanak tanır. Bu sayede, burun estetiği ameliyatı ile birlikte nefes alma problemleri de giderilebilir.
 • Kapalı teknik burun operasyonuna göre daha kolaydır.
 • Tüm burun ucu, burun sırtı anatomik yapıları ortaya konulur ve planlanan değişiklikler rahatlıkla gerçekleştirilir.
 • Kapalı teknik ile başlayıp bir sıkıntı olduğu düşünülürse doktor için bir kolaylaştırma hatta ikinci seçenek olduğu için her burun cerrahının mutlaka bilmesi gerekir.
 • Burun sırtının şekillendirilmesi ve kıkırdak greftlerin daha rahat yerleştirilmesine izin verir.

Açık Burun ameliyatı, aşağıdaki durumlarda tercih edilebilir:

 • Burnun ucu düşük veya kalkık ise
 • Burun delikleri büyük veya küçük ise
 • Burun ucu sivri veya düz ise
 • Burun kemiği eğri ise
 • Burun içi yapılarda nefes alma problemleri varsa

Bu açık burun ameliyatı, burun estetiği ameliyatlarında en etkili tekniklerden biridir. Ancak, her hasta için uygun olmayabilir. Bu nedenle, ameliyat kararı vermeden önce bir cerrahla görüşmek önemlidir.

Burun ameliyatı yöntemleri arasından hangisi tercih edilmelidir?

Açık ve kapalı burun ameliyatı operasyonlarının her ikisi de farklı avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. Uygulanacak yöntem doktor tarafından belirlenmektedir. Ciddi bir cerrahi prosedür içeren ameliyat olması sebebi ile bir sağlık kuruluşunda uygulanmalıdır. Cerrahın inisiyatifi doğrultusunda belirlenen teknikte cerrahın uzmanlık alanı belirleyicidir. Öncesinde açık teknik ile yapılan rinoplasti operasyonlarının revizyon müdahalesinde de açık teknik tercih edilmektedir.

Kapalı Rinoplasti Açık Rinoplasti Farkı Nedir?

Kapalı rinoplasti ameliyatı olanlar, yüzlerinde herhangi bir ameliyat izi taşımaz. Açık rinoplasti ameliyatında ise burnun ön kısmına, burun deliklerinin arasındaki kısmın alt tarafına bir kesik atılır. Açık rinoplasti ameliyatında ameliyat kesiği olduğu için hastanın ameliyattan sonraki iyileşme süresi daha uzundur. Kapalı rinoplasti ameliyatında iyileşme zamanı daha kısadır. Açık rinoplasti ameliyatı sonrası hastanın yüzünden daha çok şişlik ve morarma gözükür, ağrı çekebilir. Kapalı rinoplasti sonrası hasta hafif ağrı çekebilir ve hafif şişlik gözükebilir. Eğer burun bölgesinde çok büyük bir sorun yok ise tercih edilen ameliyatlardır ve uzmanlık gerektirirler.

Açık teknik burun estetiği ile yapılabilecek her şey kapalı rinoplasti ile gerçekleştirilebilir. Sizin burnunuz kapalı burun estetiğine uygun değil yaklaşımı, doğru bir yaklaşım değildir. Kapalı teknik ile burun derisi ve burun içindeki yumuşak dokuların açılmasına gerek kalmaz. Bu sayede cilt ve yumuşak doku çok daha az hasar görür. Burnun iyileşme süreci hızlanır. Daha fazla biligi için Dr.Vedat Taş  ile iletişime geçebilirsiniz.