Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde ağrı şikayeti hemen hemen yok denecek kadar azdır. İlk bir iki gün hafif ağrısı olan hastalarda da bu durum ağızdan alınan ağrı kesicilerle kontrol altına alınmaktadır. Burun estetiği ameliyatı sonrasında, burnunuzun üzerinde atel yerleştirilir. Burnun içinde tampon bulunabilir. Burun tamponu olan kişilerde, burun deliklerinizin altına özel bir ped yapıştırılır. Hafif akıntıları önlemek için konulur. Şişliği azaltmak ve basıncı hafifletmek için bir buz kompresi yapabilirsiniz. Ameliyattan kaynaklanan hafif bir halsizlik normaldir. Ameliyattan sonra bir yakınınızın yanınızda olmasını tavsiye ederiz. Destek olacak yakınızın düşmemenize veya burnunuzu bir yerlere çarpmamanıza engel olacaktır.

Burun Ameliyatı Sonrası İyileşmede İlk Günler Nasıl Geçer?

Ameliyat sonrası ilk günler biraz zor geçebilmektedir. Ama genellikle ağrılı değildir. Ağızdan alınnan ağrı kesiciler sizi rahatlatacaktır. Ağzınızdan nefes alıp vermek uyumayı güçleştirebilir. Tuzlu suyla burun yıkama daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Burunda oluşan ödemi azaltmak için iki büyük yastıkla uyuyun. Böylece morarmayı azaltmaya yardımcı olur ve kanamayı sınırlar. Ameliyattan ertesi gün hafif düzeyli aktivitelere geri yapabilirsiniz.

Burnunuzun üzerindeki atel, dikişlerinizle birlikte, ilk haftanın sonunda alınacaktır. Bu aşamada yeni burnunuzun temel yapısını görebilirsiniz. Şişlikler halen devam edecektir. Ancak şişlikler genellikle simetrik olmaktadır. Sosyal aktivitelere dönebilirsiniz. Ancak ağır kaldırmamalı ve yorucu aktivitelerden kaçınmalısınız.

Burun Estetiği Şişliklerin Geçmesi Ve İyileşme

Burun estetiği ameliyatından bir yıl sonra, burnunuzdaki şişliğin hepsi geçmiş olacak. Ameliyat iziniz neredeyse tamamen belirsiz olacakdır. Buruna ait şişlikler bir miktar daha devam edecektir. Burnun nihai şekline kavuşması 1 yıl alır. Kaba şişlikler birkaç hafta, ince şişlikler ise yaklaşık 1 yıl devam edebilir.   Ameliyat sonucunuzun değerlendirilmesi için doktorunuza muayene olmalısınız.

Burun Estetiği Sonrasında İyileşme Süreci

  • Ameliyatın ardından 4 saat sonra bir şeyler içebilir, 8 saat sonra ise katı beslenmeye başlayabilirsiniz.
  • Ameliyattan 2 saat sonra anestezinin etkisinin yok olmaya başlayacaktır.
  • Burun estetik ameliyatı sonrasında uyurken 2 veya daha fazla yastıkla yatılması gereklidir.
  • İyileşme sürecinde sağa-sola dönerek yatılmamalıdır.
  • Ameliyattan sonra bir ay boyunca gözlük kullanımı önerilmez.
  • Burun estetiği sonrasında göz altlarında morluklar kısa süre içinde geçecektir.
  • Burun estetiğinden sonra ilk aylarda burun tıkanıklığı problemi yaşanabilir.
  • Ameliyat sonrasında sigara kullanımı iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir.
  • Estetik sonrası ilk ay boyunca spor ve ağır kondisyon gerektiren hiçbir spor aktivitesi yapılmamalıdır.
  • Burun estetiği sonrası burnun yeni şeklini alması 6-12 ay sürmektedir.
Burun Estetiği Ankara

Burun Estetiği Sonrası