Burun estetiği ameliyatı kaç saat süreceği, operasyonun şekline göre değişmektedir. Septum eğriliği ya da farklı problemler mevcut değilse, ameliyat süresi 2-2,5 saattir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte, ortalama olarak bir burun estetiği ameliyatının bu süre zarfında tamamlanması gerekir. Genel olarak 4 saatlik bir ortalamadan bahsedilebilir. Burun estetiği ile beraber burun içinde bir deformite, sekonder cerrahi gibi işlemler uygulanacak ise, operasyon süresi 6-7 saate kadar sürebilmektedir.

Burun estetiği ameliyatları genel olarak iki yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemler açık ve kapalı tekniklerdir. Ameliyatın açık mı yoksa kapalı mı yapılacağına doktor hastayı muayene ettikten sonra karar verir. Burun ucunda ve kıkırdak yapısındaki şekil bozuklukları açık burun ameliyatları ile çok daha kolay olmaktadır. Burunda herhangi bir problem yoksa o zaman kapalı burun estetiği tercih edilmektedir. Burun estetiği ameliyatları başka bir operasyonla birleştirilmediği takdirde 2 ile 3 saat arasında sürmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Hem burun solunumunda problem olan hem de burunlarının görünümünü estetik olarak beğenmeyen herkes burun estetiği ameliyatı adayı olabilir. Ameliyat için karar verilirken ön muayene yapılması ve hastanın ameliyattan beklentilerinin tam olarak anlaşılması çok önemlidir. Bu değerlendirmeler sonucunda ameliyata engel olacak durumların saptanması ve ameliyatın yapılmaması gibi bir ihtimal de söz konusu olabilmektedir. Ankara burun estetiği cerrahisi olarak hastalarımıza en iyi hizmeti verebilmek için çalışmaktayız.

Burun Estetik Ameliyatında yaş limiti var mıdır?

Burun ameliyatında yaş sınırı,  yapılacak operasyon sadece estetik amaçlıysa, bireyin kemik gelişimini tamamladığı ergenlik dönemi sonunda (kızlarda 18 erkeklerde 20 yaş) elektif (zorunlu olmayan) bu operasyonlar için en erken operasyon zamanı olarak kabul edilir. İleri yaşlarda genel durumun stabil  normal olduğu en ileri yaşlarda bile bu operasyonlar gerçekleştirilebilir. Kazalar sonucu bozulan burun anatomisi, estetik  beklentiler göze alınarak en erken zaman da, mümkünse acil olarak düzeltilmelidir.

Burun ameliyatı sonrası hastalar normal yaşamlarına ne kadar sürede dönerler?

Ameliyatınızın ardından ortalama 5. Günde iş yaşamınıza dönebilirsiniz. Ancak ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gerekenlere özen göstermek gerekiyor. 1 ay süresinde ağır sporlardan kaçınmak gereklidir. 6 hafta boyunca Solaryum ve yoğun güneşten kaçınılmalıdır. Güneş ışınları ödemin artmasına sebep olur. Ameliyatın ardından 2. gün hafif bir şekilde dişler yıkanabilir. Katı yiyecekler tüketmek, uzun süre konuşmak, kahkaha atmak da bir süre dikkat edilmesi gereken durumlardır. Ayrıca ameliyatın ardından 1 hafta  boyunca aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların alınmaması gerekir. Kısacası 5. günden sonra iş yaşamınıza dönebilseniz de uzun süre kendinize dikkat etmeniz gerekir.