Hastalarımızın en çok merak ettiği “burun estetiği sonrası burun şekli bozulur mu?” sorusu olmuştur Burun estetiği sonrası burun şekli genellikle istenilen sonuçlara ulaşır ve kalıcı olabilir. Ancak her cerrahi işlemde olduğu gibi, burun estetiği sonrasında da bazı riskler bulunur ve bazı durumlarda istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Rinoplasti işleminde en önemli başarı kıstası, burun yapısının bir ömür boyu kendini korumasıdır. Hem şekil olarak hem de işlev olarak hastanın herhangi bir sorun yaşamaması gerekmektedir.

Ancak hastalar zamanla burun yapısının değiştiğini düşünebilir. Burun estetiğinde sonrası hastanın sağlıklı şekilde nefes alabilmesi önemlidir. Ayrıca burun şeklini hastanın beğenmesi ve benimsemesi, burun şeklinin hastanın yaşamı boyunca korunmasını sağlamasıdır. Başarılı bir burun ameliyatı bu şekilde tanımlanır.

Burun Estetiği Sonrası Neden Değişlikler Oluyor?

Burun estetiği, deneyimli ve uzman bir cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir. Cerrahınızın yetenekleri, tecrübesi ve uzmanlığı sonuçları etkileyebilir. Hastanın cilt yapısına göre iyileşme devam ettikçe burun şekli her geçen gün değişerek bir yıl sonra nihai şekline ulaşır. İyileşme dönemi ilerledikçe burun şekli de düzelir. Aynı zamanda tam tersine sorunlu bir burun söz konusu ise; burunda eğilme, düşme, çökme gibi sorunlar oluşacak ise bunlarda ilk aylarda belirti verir.

Bireysel farklılıklar, cilt yapısı, burun yapısı ve genetik faktörler sonuçları etkileyebilir. Herkesin burun estetiği sonrası iyileşme süreci ve sonuçları farklı olabilir. Eğer 12-15 ay (cilt yapısına göre değişir) süre geçmiş ise ve her şey yolunda ise ilerleyen yıllarda burunda değişiklik oluşması çoğunlukla beklenmez.  Bu durumda önlem almak için düzenli olarak doktor kontrolüne gitmek önem teşkil eder.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Burun estetiği sonrası, burun dokularının tamamen iyileşmesi biraz zaman alır. İyileşme sürecinde, şişlikler ve morluklar normaldir. Bu süreçte burun şekli biraz değişebilir. Ancak zamanla iyileşme tamamlandıkça, burun şekli genellikle istenilen sonuca ulaşır. Cerrahi sonrası dikkatli bir bakım süreci önemlidir. Doktorunuzun önerdiği talimatlara uymanız, şişliklerin azalmasına ve iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olabilir.

Hastanın Yaptığı Bir Yanlıştan Dolayı Burun Şekli Bozulur Mu?

Burun ameliyatı olan kişilerin en çok dikkat etmesi gereken konu burun yapısına alınan travmalardır. Küçük el çarpmaları ya da el çarpmaları gibi hafif darbeler burun yapısında bozulmaya sebep olmaz.

Ancak buruna gelen sert darbeler (kapıya çarpma, darbe alma vb.) burnun şeklini bozulmasına sebep olabilir. İlk haftalarda duruş önerileri hakkında doktor yeterli bilgilendirmeyi yapacaktır. Genellikle 2 hafta boyunca yan yatmak tavsiye edilemez.

Burun Estetiği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Ameliyat sonrası özellikle ilk üç gün yüz bölgesindeki ödem tamamen kaybolana kadar baş hafif yüksek yatılmalıdır.
 • İlk 24 saat boyunca gözler üzerine saat başı beş-on dakika soğuk uygulaması yapılmalıdır.
 • Soğuk uygulama yaparken ciltte doğrudan teması önlemek için ince bir bez ya da gazlı bez bulunmalıdır.
 • Ameliyat sonrası ikinci günden itibaren burun bölgesi ıslanmadan ılık kısa duş alınmasında sakınca yoktur. Burnun ıslanmaması gerekir. Bu yüzden yüz temizliği sabunlu bezlerle ya da cilt temizleme losyonları ile yapılabilir.
 • Burun üzerinde bandaj durduğu sürece sıcak ve nemden kaçınmak gerekir.
 • Burun üzerindeki bandaj alındıktan sonra burnunuzu baskı uygulamadan ılık sabunlu su ya da cilt temizleyici losyonlar kullanılarak temizlenir.
 • İlk hafta boyunca ağırlık kaldırma, egzersiz, stres ve uzun süre baş aşağı sarkık pozisyonda kalması gibi durumlardan kaçınılmalıdır.
 • Sigara içen hastaların özellikle ameliyat sonrası ilk iki hafta içinde sigara içmemesi gerekir.
 • Ameliyattan üç hafta sonra hafif tempolu spor faaliyetlerine başlanabilir.
 • İlk iki ay boyunca burun üzerine darbe gelme riski olan her türlü aktiviteden uzak durulmalıdır.
 • Ameliyat sonrası iki ay boyunca gözlük kullanılmaması gerekir. Sonrasında hafif gözlükler kullanılmalıdır.
 • Burun estetiği sonrası üç-altı ay boyunca burnun güneş ışınlarından korunması gereklidir.