Burun kemiği eğriliği ameliyatı bilinenin aksine zor ve günümüzde kişi açısından ciddi sıkıntılara yol açabilecek bir operasyon değildir. Burun organı yüz bölgesinin ortasında bulunması sebebi ile estetik açıdan büyük önem taşımaktadır. Ayrıca koku ve solunum konularında işlevsel olması açısından da büyük önem taşımaktadır. Burun organı hem estetik hem de fonksiyonel anlamda önemlidir. Travmatik olaylar ya da doğumsal nedenler ile burun kemik eğriliği problemi yaşanabilmektedir. Burun tıkanıklığı probleminin nedeni olarak burun eğriliği mutlaka araştırılmalıdır.

Burun Kemiği Eğriliği Olan Kişiye Burun Estetik Ameliyatı  Gerektirir Mi?

Her burun kemiği eğriliği sorununda burun estetik ameliyatı yapılması gerekmez. Burun orta hattındaki kemik eğriliği sadece burun içinde sorun yaratıyorsa, hastada rahatsız edici derecede burun tıkanıklığına neden oluyorsa burun eğriliği ameliyatının yapılması gerekir. Bunun yanında dışarıdan burun görünümünde de eğriliğe neden olan septum deviasyonu varsa operasyon burun estetiği ameliyatı ile bir arada yapılmalıdır.

Ankara Burun Estetiği Ameliyatı

Ankara Burun Estetiği Ameliyatı

Burun kemiği eğriliğinin belirtileri ve oluşturduğu şikâyetler nelerdir?

Kemik eğriliği aşağıdaki şikâyetlere sebep olur:

 • En çok görülen belirtisi burun tıkanıklığıdır. Tıkanıklık geceleri daha çok rahatsız eder.
 • Horlama, çabuk yorulma, baş ağrısı, geniz akıntısı, öksürük gibi şikâyetlerle kişiyi rahatsız eder.
 • Geceleri ağızdan nefes alma nedeniyle solunum havasının nemi ve ısısı ayarlanamaz. Farenjitin ortaya çıkışı kolaylaşır.
 • Tıkanıklık, sinüslerin normal çalışmasını engeller. Bu durum sinüzite; oluşturduğu geniz akıntısıyla da larenjit ve bronşite yol açar.
 • Burundan yetersiz nefes almak, özellikle ileri yaşlarda oksijen alınmasını azalttığı için akciğer ve kalp hastalıklarının oluşmasına veya mevcut hastalığın iyileşmesinin zorlaşmasına neden olabilir.

Burun Kemiği Eğriliği Tanısı Nasıl Konur?

Muayenede öncelikle belirtiler saptanır. Sonrasında daha önce burnunuza hasar verecek bir travma yaşayıp yaşamadığınız veya bir burun ameliyatı geçirip geçirmediğiniz sorulur. Daha sonra eğriliğin derecesini ölçmek için doktorunuz tarafından burun muayenesi yapılır. Muayene sonunda daha detaylı inceleme için endoskopik muayene ve bilgisayarlı tomografi istenebilir.

Burun Eğriliği Ameliyatı Neden Gereklidir?

Burun eğriliği, hem çevresindeki yüz kemiklerinin farklı gelişimlerine bağlı çekilmeler sebebiyle, hem de doğum sırasında ve erken çocukluk dönemince oluşabilen darbeler sonucu oluşur. Genel olarak yüzdeki kemik ve kıkırdak gelişiminin durduğu 18 yaşından sonra ameliyat yapmak daha uygundur.

Eğer burun kemik eğriliği, aşağıdaki sorunlara neden oluyorsa ameliyatla düzeltilmesi gerekir;

 • Burun solunumunun engellenmesi, horultulu solunum,
 • Bas/yüz ağrısı,
 • Tekrarlayan sinüs iltihapları,
 • Gırtlak ve bronş iltihapları,
 • Orta kulağı havalandıran östaki borusu nezlesi ve orta kulak iltihaplarına eğilim,
 • Burnun arka bölümü veya sinüslerin ameliyatları,
 • Belli tip burun kanamaları,