Burun bölgesi bozuklukları kişinin nefes alıp vermesine engel bir durum olabilmektedir. Burunun orta hattının yamuk olması ve bir tarafa kayması septum deviasyonu olarak adlandırılmaktadır. Septum deviasyonu, kişinin sağlıklı nefes alıp vermesine engel olduğu gibi bu durum sadece burun bölgesini değil tüm vücudu da etkileyebilmektedir. Burunda kemik, kıkırdak dokunun doğru yerleşememesi halinde nefes alışverişini zorlaştıran bir hastalık çeşididir.

Rinoplasti adını alan burun estetiği; burun bölgesinde meydana gelen anormal durumların giderilmesidir. Ayrıca sağlık açısından da sorunların yok edilmesini amaçlamaktadır. Burun estetiği, burundaki yapı ve dokularda değişiklikler yaparak estetik bir görüntü oluşturmaktadır. Estetik burun ameliyatı az önce de bahsettiğimiz gibi hem estetik hem de sağlık amaçlı uygulanan bir işlemdir. Burunda doğuştan gelen ya da sonradan meydana gelen şekil bozukluklarını gidermeyi hedeflemektedir.

Burun Estetiği Operasyonları Hangi Amaçla Yapılır?

Burun estetiği operasyonları hangi amaçla yapılırsa yapılsın öncelikle hastanın nefes alıp verme pozisyonunu etkilemeyecek şekilde uygulanması gerekir. Estetik operasyonlar, kişilerin bir nebze de olsa tereddüt ve korku yaşamalarına sebebiyet verebilmektedir. Aslında duydukları tereddüt ve şüpheler uygulamaya girdikten sonra tamamen yok olmaktadır ve şüphelerin boşuna olduklarını anlamaktadırlar. Günümüzde burun estetiği sadece kişilerin tercihleri doğrultusunda olmadığı ve sağlık sorunları nedeniyle de yapıldığından herkes tarafından rağbet görmektedir. Burun estetiği esnasında burun bölgesi üzerinde birçok değişiklikler yapılmaktadır ve bunlar şöyledir:

  • Burun ucunun yeniden şekillendirilmesi
  • Burun büyüklüğünün değiştirilmesi
  • Burun açısının değiştirilmesi
  • Burun deliklerinin düzenlenmesi
  • Burun köprüsünün düzleştirilmesi

Burunda meydana gelen sorunlara göre burun estetiği anında değişik yöntemler kullanılmaktadır. Burun estetiği hem erkeklerde hem de kadınlarda rahatlıkla uygulanabilen bir estetik operasyondur.

Septum deviasyonu neden yapılır?

Septum deviasyonu burun kıkırdak dokunun olması gerektiği gibi yerleşememesi ya da çeşitli sebeplerden dolayı kayması sonucu kişinin nefes alışverişini engellemesi durumudur. Böylece septum deviasyonu ortaya çıkan bu nefes alışveriş zorluğunu gidermek amacı ile yapılmaktadır.

Septum deviasyonu kimler için uygundur?

Burun orta hattını oluşturan kıkırdak ve kemik yapının bir tarafa eğri olması durumudur. Bu eğrilik nefes almada zorluk, horlama, burun kanaması, tekrarlayan sinüzit ve koku almada bozukluk gibi çeşitli problemlere yol açabilir.

  • Nefes almada zorluk çekenler:
  • Horlama:
  • Burun kanaması
  • Tekrarlayan sinüzit
  • Koku almada bozukluk

Septum Deviasyonu Nasıl Yapılır?

Septum deviasyonu, cerrahi operasyonla tedavi edilmektedir. Burun orta hattındaki kıkırdak dokular ve kemik dokular düzeltilip şekillendirilmektedir. Bu cerrahi işlem septoplasti olarak adlandırılmaktadır. Septoplasti, genel anestezi altında, yaklaşık olarak 45 dakika gibi bir sürede gerçekleştirilmektedir. İşlem kendinden eriyen ve kaybolan dikişlerle yapıldığı için sonrasında iz kalma gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Septum deviasyonu İyileşme süreci ne kadar?

Septum deviasyonu ameliyatı sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle 4-6 haftadır. İlk 24-48 saat en önemli iyileşme dönemidir. Bu süre zarfında burun tamponları yerinde kalacaktır ve ağrı, şişlik ve kanama olabilir. Tamponlar 2-3 gün sonra çıkarılır. Tamponlar çıkarıldıktan sonra burun tıkanıklığı ve kabuklanma olabilir. Bu semptomlar genellikle birkaç gün içinde kaybolur. 1-2 hafta içinde burun solunumu normale döner. 4-6 hafta içinde burun tamamen iyileşir.

Septum Deviasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Septoplasti sonrası kişiler kendilerine dikkat etmeli ve operasyon geçiren bölgeyi olası travmalardan korumalıdır. Sonrasındaki gün kişiler günlük yaşamlarına dönebilmekte ve ilk 1-2 hafta içerisinde kişiler hafif burun akıntıları olur. Septoplasti sonrası hastaların iyileşme süreci 1 ayı bulmaktadır.  Operasyon sonrasında burnun travmalara karşı korunması, verilen ilaç ve önerilere uyulması ve belirli bir süre ağır sporlardan kaçınılması gereklidir.