Yüz ve boyun sarkmasına rağmen bir miktar cilt elastikiyetine sahip olan, güçlü ve belirgin kemik yapısına sahip erkek ve kadınlar yüz germe için en iyi adaylar dır. Hastaların çoğu 40-60 yaş arasındadır. Ancak bu işlem yetmişli veya seksenli yaşlarda da başarıyla gerçekleştirilebilir. Yüz germe sizi daha genç ve taze gösterebilir ve kendinize olan güveninizi artırabilir. Ancak, size tamamen farklı bir görünüm kazandırmayacağı gibi, gençliğinizin sağlık ve canlılığını yeniden kazanmanızı da sağlamaz. Ameliyata karar vermeden önce beklentileriniz hakkında dikkatlice düşünün ve bunları cerrahınızla tartışın.

Ameliyatlı Yüz Germe Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Yüz germe ameliyatına aday ideal kişiler, yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış ancak cildi hala elastikiyetini tam kaybetmemiş , başka sağlık problemi olmayanlardır. Genellikle 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlara bu ameliyat uygulanır. Fakat yapısal ve genetik nedenlerle daha erken yaşlarda da bu tip ameliyatlar tam veya limitli olarak yapılabilir. Yüz germe ameliyatı sırasında, yüzün daha güzel ve daha genç görünmesi için, burun ve gözkapakları estetiği, alın düzeltme, kaş kaldırma ameliyatları da eklenebilir. İnce kırışıklıklar için dolgu maddelerinin enjeksiyonu (yağ, hyalurinik asit vb) veya peeling (mekanik, kimyasal, lazer) ve kırışıklıklar için botoks yapılabilir

Ameliyat öncesi

Yüz yaşlanması – sarkması ile ilgili probleminiz olduğunda ve ameliyat düşündüğünüz zaman, önce ne istediğinizi ve neden istediğinizi kendinizle tartışın ve ardından bir plastik cerraha başvurun. İstek ve beklentilerinizi teker teker doktorunuza anlatın ve kendisi ile tartışın. Sigara kullanıyor iseniz mutlaka ameliyattan 10 gün önce bırakın. Doktorunuza güneşlenme ve cilt bakımı alışkanlığınızı iletin, ameliyatın daha kalıcı bir sonuç vermesi için,ameliyat sonrası yapmanız gerekenleri sormayı unutmayın. Gerekirse birkaç kez doktorunuzla konuyu tartışın.

Yüz germe için en iyi aday, yüzü ve boynu sarkmaya başlayan, ancak cildi iyi elastikiyetini koruyan erkekler ve kadınlardır. Orta yüz germe özellikle yüzü cildi iyi esneklik muhafaza yanakların boşaltılması ve yüzünün orta kısmının cilt gevşeme ancak nedeniyle yaşlı olanlar için endikedir. Kaş kaldırma ameliyatı için en iyi adaylar, üst yüzündeki derinin sarkması veya sarkması nedeniyle gözleri ağır ve yaşlı, ancak cildi iyi elastikiyetini koruyan kadın ve erkeklerdir.

Tüm cerrahi prosedürler bir miktar risk ve belirsizlik

Deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde, yüz germe operasyonlarında komplikasyonlara nadiren rastlanır. Meydana gelirse bunlar önemsizdir. Ancak, insanların anatomileri, fiziksel tepkileri ve iyileşme yetenekleri arasında büyük farklılıklar vardır. Sonucu herhangi bir doğrulukla tahmin etmek imkansızdır.

Olası komplikasyonlar arasında hematom (cerrah tarafından çıkarılması gereken deri altında kan birikmesi), yüz kaslarını kontrol eden sinirlerde hasar (genellikle geçici), enfeksiyon ve anesteziye reaksiyonlar yer alır. Sigara içenlerde cildin iyileşme yeteneği azalır. Ameliyattan önce ve sonra doktorunuzun tavsiyelerine uyarak riskleri azaltabilirsiniz.

Yüz Germe Ameliyatının Etkisi Ne Kadar Sürer?

Yüz germe ameliyatının kalıcılığı, kişinin yaşına, cilt kalitesine ve yaşam tarzına bağlı olarak değişir. Genellikle, yüz germe ameliyatının etkileri 10 yıl sürer. Ancak, bazı kişilerde etkileri daha uzun sürer, bazılarında ise daha kısa sürer. Yüz germe ameliyatının etkilerinin azalmaya başlaması durumunda, kişi ikinci bir yüz germe ameliyatı yaptırabilir.

Yüz germe ameliyatının riskleri, her ameliyatta olduğu gibi, kanama, enfeksiyon ve yara izi gibi komplikasyonlardır. Ancak, bu riskler, deneyimli bir cerrah tarafından yapılan ameliyatlarda oldukça düşüktür. Bu ameliyatı yaptırmayı düşünüyorsanız, mutlaka deneyimli bir cerrah ile görüşmeli ve ameliyatın riskleri ve faydaları hakkında bilgi almalısınız.

 Yüz germe ameliyatı ne zaman gereklidir?

Ritidektomi olarak tanımlanan yüz germe ameliyatı, yanaklarda katlantıların belirginleştirilmesinde uygulanmaktadır. Sarkma ve gülüş çizgilerinin belirginleştirilmesi, ağız ve çene bölgesindeki sarkmalarda, göz etrafındaki sarkma ve kırışıklıkla kullanılabilmektedir. Yüz germe operasyonları  kişiye bağlı olarak, 10 yaş daha gençleştirir.

Yüz germe ameliyatı en iyi adaylar hakkında daha fazla bilgi edinmek ve potansiyel sonuçları hakkında konuşmak için bir cerraha danışmanız önemlidir.  Dr. Vedat Taş sizin özel durumunuzu değerlendirecek ve size en uygun tedavi planını önermek için size rehberlik edecektir.